Yeni Başlayanlar İçin Nasıl Meditasyon Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Nasıl Meditasyon Yapılır?

Nasıl meditasyon yapmayı öğrenmek istediniz, ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yeni başlayanlar için bu kapsamlı rehber size yol göstersin

Meditasyon Nasıl Yapılır: Meditasyon Teknikleri ve Faydaları
Meditasyon için zamanınız yok mu? Mindfulness Sürüş Meditasyonunu Deneyin
Meditasyon Sağlığınızı Nasıl Geliştirir (Birinci Bölüm)

Nasıl meditasyon yapmayı öğrenmek istediniz, ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yeni başlayanlar için bu kapsamlı rehber size yol göstersin

Meditasyon, rahatlamanıza, kendiniz hakkında anlayış geliştirmenize ve doğal potansiyelinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek basit ama yaşamı dönüştüren bir beceridir.

Geçmişte yazdığım meditasyon yazıları ağırlıklı olarak farklı meditasyon tekniklerinin uygulamalarına odaklandı. Fakat meditasyon hakkında çok az bilginiz varsa, bunları meditasyonun temellerini öğrenmeden bunları uygulamak için zorlayıcı olabilirsiniz.

Bu makalede, yeni başlayanlar için meditasyon yapmanın yanı sıra yeni başlayanların sahip olabileceği ortak kaygıları ele almak için bazı temel talimatlar vardır.

Elverişli bir ortam seçin. On beş dakika veya daha uzun süre rahatsız edilmeyeceğiniz güzel ve sakin bir yer bulun. Otur, rahatla ve ellerini kucağında dinlen. Bir meditasyon yastığının desteğiyle ya da ayaklarınız yere oturarak herhangi bir sandalyede çapraz bacaklı olarak oturabilirsiniz. Eğer alışkın değilseniz kendinizi lotus pozisyonuna zorlamak gerekli değildir.

Nasıl oturursanız olun, sırtınızın doğal eğrisini korumak önemlidir. Bu demek oluyor ki Uzun süre oturamayacak kronik sırt problemleri olan insanlar, diğer meditasyon pozisyonlarını araştırabilirler.

Yavaşça ve derin nefes al. Gözlerini yumuşak kapat. Yumuşak, odaklanmamış bakışınızı aşağıya doğru yönlendirin. Birkaç yavaş ve derin nefes alarak başlayın – burnunuzla teneffüs etmek ve ağzınızdan nefes alıp verin. Nefesinizi zorlamayın; doğal olarak gelsin. İlk birkaç hava girişinin sığ olması muhtemeldir, ancak her seferinde daha fazla hava ile akciğerlerinizi doldurmanıza izin verdiğinizde, nefesleriniz yavaş yavaş ve dolgun hale gelecektir. Yavaş ve derin nefes almanız gerektiği sürece alın.

Farkında olmak. Derin nefes aldığınızda daha sakin ve daha rahat hissetmeye başlayacaksınız. Bu iyi bir işaret. Şimdi dikkatinizi nefesinize odaklayın. Burnunuzdan aldığınız her nefesten haberdar olun. Ağzınızla soluduğunuz her nefeste dikkat edin. Nefesinizi dilediğiniz kadar devam ettirmeye devam edin.

Dikkatinizi nefesinizden uzaklaştıracak bulursanız, hafifçe geri getirin. Birçok kez olabilir. Disheartened olmayın. Önemli olan, gezindiğinizi ve dikkatinizin olması gereken yere geri getirdiğini fark etmektir. Daha fazla odaklanma gücü geliştirdikçe, konsantre olmanızı daha kolay bulacaksınız.

Oturumu bitirmek. Seansı bitirmeye hazır olduğunuzda, gözlerinizi açın ve yavaşça ayağa kalkın. Kendinizi gerin ve artan farkındalığınızı bir sonraki aktivitelerinize uzatın. Aferin! Bunu yaptın!

Yeni Başlayanlar için Meditasyon Nasıl Önerilir?

Meditasyon araçları olarak rehberli meditasyon MP3 veya CD’leri. Yeni başlayanlar için sesli rehberli meditasyonlar, meditasyonu kolay ve korkutucu olmayan bir şekilde tanıtmaya yardımcı olan adım adım talimatlar sunar.

Deneyimli arabulucular, farkındalıklarından kurtulmuş olabilecek farklı bakış açılarını ve yaklaşımları ortaya çıkarabildikleri için rehberli meditasyon programlarından da yararlanabilirler.

Birçok rehberli meditasyon türü olduğu için, aradığınız şeyden emin olmak önemlidir. Örneğin, Şifa Şelalesi dizisi derin rahatlama için harikadır, Chill Out ise endişeli sinirlerin sakinleştirilmesi için yararlıdır. Hedefleriniz ne olursa olsun, ihtiyaçlarınızı karşılayan rehberli bir meditasyon bulmanız olasıdır.

Ekshalasyonlarınızın uzunluğunu, daha uzun olmasa bile, inhalasyonlarınızdan uzun tutun. Daha fazla kullanılan havayı attırarak, akciğerlerinizi doldurmak için temiz havaya daha çok yer açarsınız. Nefes darlığınız nefes darlığından çok daha kısasa, karın kaslarınızı hafifçe bastırarak daha fazla hava çekmeye yardımcı olabilirsiniz.

Hava soğuksa, meditasyon sırasında kendinizi bir battaniye ya da şal ile ısıtın.

Boş veya dolu bir mide ile meditasyon, dikkat dağıtıcı veya rahatsız edici olabilir. Karnınızda bir şey olduğundan emin olun, ama otururken dikkatinizi dağıtan o kadar da değil.

Bazı insanlar arka planda hafif müzik ya da diğer rahatlatıcı seslerle meditasyon yapmayı daha kolay bulurken, diğerleri tamamen sessiz olmayı tercih eder. İlk gruba aitseniz, sakin olmanıza yardımcı olacak uygun bir müzik seçin, ancak sizi uygulamadan uzaklaştırmayacak. Bazı örnekler doğanın sesleridir (yağmur ve okyanus dalgaları gibi), geleneksel müzikler (yerli Amerikan flüt müziği gibi) ve çağdaş meditasyon müziği (Steven Halpern’in şifa için Müzik akla geliyor). Müzik seçimi veya eksikliği, tamamen kişisel tercih meselesidir. Bu yüzden denemek ve sizin için en iyi olanı görmek için çekinmeyin.

Bir meditasyon zamanlayıcısı veya herhangi bir geri sayım sayacı kullanın. Sürekli düşünmene gerek kalmadan zamanının geldiğini söyler. Cep telefonunuzda veya dijital saatinizde yerleşik olan zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç yatıştırıcı alarm sesiyle birlikte gelen bu ücretsiz çevrimiçi meditasyon zamanlayıcıyı da kullanabilirsiniz. Hangi zamanlayıcısını kullandığınızdan bağımsız olarak, alarmın her seferinde bip sesi çıkaracağınız kadar sarsılmadığından emin olun.

Nefes meditasyonunda ustalaştıktan sonra, buna devam etmeyi seçebilir veya diğer meditasyon tekniklerini deneyebilirsiniz. Var olduğunu asla bilmediğiniz içsel nitelikler geliştirmenize yardımcı olabilecek birçok meditasyon tekniği vardır. Meditasyon kaynaklarında listelenen diğer meditasyon formlarını keşfetmekten çekinmeyin.

Meditasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 
Ne sıklıkla meditasyon yapmalıyım?

Günde bir veya daha fazla isterseniz. Bazı insanlar sabahları kahvaltıdan önce meditasyon yaparlar ve uyumadan önce başka bir seans geçirirler.

Meditasyon ilk başta bir angarya gibi görünebilir, ancak zevk almayı ve her gün onu dört gözle beklemeyi öğrenir. Kendinizle bazı özel anlar geçirmek için, yapılacaklar listenizdeki bir öğeden ziyade bir fırsat olarak görün.

Meditasyonu her gün doğal olarak yapabileceğiniz bir alışkanlık haline getirin, dişlerinizi fırçalamak gibi.

Her seferinde meditasyona ne kadar ihtiyacım var? 
Her oturum için en az on beş dakika hedefleyin. Çoğu insan için, aklın yerleşmesi normal olarak on dakika veya daha fazla sürer. Yani meditasyonunuz çok kısasa, oturuma başlama şansınız olmadan önce seansın sona erdiğini görürsünüz.

Neden meditasyon sırasında konsantre olmak ya da oturmak için bu kadar zor buluyorum? 
Uzun süreli meditatörler de dahil olmak üzere pek çok insan, konsantrasyonlarının olmasını istedikleri gibi odaklanmadıklarını gördükleri zaman deneyimlemişlerdir. Bu nedenle, özellikle yeni başlayan biriyseniz, sabırlı olmanız ve kendinizle şefkatli olmanız önemlidir.

Meditasyon, aklınızın sessiz olmasını gerektirir. Bu nedenle, aklınızı hemen oturmadan önce uyaran herhangi bir şey, eşinizle birlikte ateşli bir tartışma, heyecan verici bir bilgisayar oyunu, dramatik bir film ya da düşündürücü bir kitap gibi çok yardımcı olmayacaktır. Eğer kendinizi meditasyon sırasında otururken sık sık zorlanıyorsanız, seansınızdan önce bu aktivitelerden kaçınmaktan kaçının.

Bazı insanlar, meditasyonun sakin bir duruma daha hızlı girmelerine yardımcı olmadan önce bir rahatlama egzersizi ya da hafif bir gerginlik de bulurlar.
Alternatif olarak, oturma versiyonunda zorluklarla karşılaşırsanız veya konsantrasyonunuzu iyileştirmeye çalışıyorsanız, meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

Meditasyon yaptığımda, dini inançlarıma ihanet ettiğimi hissediyorum. Neden? 
Meditasyon genellikle Budizm gibi Doğu kültürleri ve dinleri ile ilişkilidir, çünkü muhtemelen oradan kaynaklanmıştır veya en azından bu bölgede ilk kez popüler olmuştur. Bu nedenle, birçok insan özünde, özünde belirli bir din ile yanlış bir şekilde eşleşmiştir, öyle değildir. Bu yaygın bir efsane. Meditasyon, zihni sessizleştirmek için sadece zihinsel bir tekniktir. Dini olmayan bir manevi bağlantıdır.

Yukarıda gösterilen adımlardan da görebileceğiniz gibi, meditasyon herhangi bir tanrıya ya da Tanrı’ya inanmanızı gerektirmez, aynı zamanda mevcut dini inançlarınızı bırakmanızı da gerektirmez.

Öte yandan, bazı meditasyon biçimleri, popüler dini ikonların görselleştirilmesini veya dini metinlerden mantraların okunmasını içerir. Ancak meditasyonun çeşitli kullanımlarından dolayı dini olarak etiketlenmesi, tüm bıçakların yıkım silahları olduğunu söylemek kadar iyidir ve bundan kaçınılmalıdır.

Aklım meditasyon sırasında dolaşmaya devam ediyor. Kendimi çok sinirli hissediyorum ve hayal kırıklığına uğradım. Vaktimi boşa mı harcıyorum? 

Aziz Francis de Sales, Fransız aziz ve Cenevre Piskoposu’nun bu soruya cevap vermesine izin vereceğim:
“Eğer kalp sararsa ya da dikkati dağıtırsa, onu çok nazik bir noktaya getirin… Ve saatinizin tamamı boyunca hiçbir şey yapmasanız da, ancak kalbinizi geri getirseniz bile, her geri getirdiğinizde, saatiniz Çok iyi istihdam edilmeli. ”

Sizin için belirgin olmayabilir de, meditasyon yaptığınızda her zaman içinizde yer alan yumuşak ve derin bir dönüşüm var. Ağaçta olgunlaşan bir meyve gibidir. Olgunlaşma süreci yavaş ama şüphesiz oluyor. Öyleyse, bedeninize, zihninize ve ruhunuza hâlâ soktuğunuz her anın asla boşa gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Meditasyon sırasında uyuya kalmaya eğilimliyim. Ne yapmalıyım?
Gözlere daha fazla ışığın girmesine izin vermek uyanık kalmak için iyi bir yoldur. Göz kapaklarınızı yukarı doğru kaldırmak, bakışlarınızı yumuşak ve odaklanmamış halde tutarken, beynin uyarılmasına ve uyarılmasına yardımcı olur. Fiziksel ve zihinsel durumlarınız da önemli bir rol oynar. Uyuşuk veya donuk olduğunuzda, konsantre olmak çok daha zordur, yani uyanık kalmak için daha fazla çaba sarfetmeniz gerekecektir. Meditasyonda, her zaman çok dikkat dağınık ve çok rahat ve uykulu olmak arasında bir denge kurmaya çalışıyoruz. Tamamen normaldir. Denemeye devam et.

Meditasyon yaptığımı nasıl bilebilirim? 
Kısacası, nefesinize odaklandığınızda, aklınızdaki rastgele düşüncelerin tamamen farkında olunca ve onların dikkatini dağıtmadığınızda. Bu soru hakkında burada derinlemesine bir tartışma bulabilirsiniz.

Ruhsal ve bedensel sorunlardan dolayı oturma pozisyonunda kendimi çok rahatsız hissediyorum. Meditasyon yapmanın tek yolu var mı? Uzanabilir miyim?
Neyse ki, oturmak meditasyon yapmanın tek yolu değildir. Ayrıca uzanırken meditasyon yapabilirsiniz. Fakat bu ‘tehlikeli’ bir pozisyon olabilir. Hayır, elbette fiziksel tehlike değil. Meditasyonun ortasında uyuya kalma tehlikesi vardır. Yatağın üzerinde, özellikle de yatmakta olan bir pozisyon, pek çok insanın meditasyonunu tamamlamak için bir zorluk bulduğu kadar rahattır. Bu yüzden sık sık dile getirilmezsiniz. Ancak, bunun üstesinden gelebilirseniz, o zaman her şeyi yapın. Şahsen, sabah oturma meditasyonuma ek olarak günde birkaç kez 15 dakikalık ‘uyku’ meditasyonu yapıyorum. Ben böyle yaparım: Yatağımda uzanıyorum, gözlerimi kapatın ve derin nefes almam üzerine odaklanın. Burun delikleriyle nefes alıp oturma pozisyonumdaki gibi yavaşça ağzımdan nefes alıyorum. Her zaman uyanır, bundan sonra enerjilenirim. Bu benim güç şekerleme versiyonum. Ama itiraf etmeliyim ki, çok rahat olduğumda, gerçekten çok uyuştum. Bu yüzden uyarın.🙂Yatarken, diğer meditasyon pozlarını da keşfedebilirsiniz.

Kim kendi başına meditasyon öğrenmeye uygun değildir? 
Orta-şiddetli zihinsel veya öğrenme güçlüğü çeken kişiler, eğitimli bir eğitmenin rehberliği ve gözetimi altında meditasyonu öğrenmelidir.

Yeni başlayanlar için en iyi meditasyon tekniği nedir? 
Meditasyonda yeniyseniz, meditasyon gibi konsantrasyon gücünüzü güçlendiren bir meditasyon ile başlamanızı tavsiye ederim.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1