Meditasyonun Birçok Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Meditasyonun Birçok Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Meditasyonun sağlığa faydaları şunlardır:  Stres, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, irritabl bağırsak sendromu, kronik yorgunluk sendromu ve akut s

Meditasyon Kaygıya Nasıl Yardım Edebilir?
Bu Yaz Doğada Daha Fazla Zaman Harcayacak 7 Yol
Meditasyon Nasıl Yapılır: Meditasyon Teknikleri ve Faydaları

Meditasyonun sağlığa faydaları şunlardır: 

Stres, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, irritabl bağırsak sendromu, kronik yorgunluk sendromu ve akut solunum yolu enfeksiyonu. IQ, ağrı toleransını artırır ve kilo kaybına yardımcı olur. Kan basıncının korunmasında da faydalıdır.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar çeşitli sebeplerden dolayı meditasyon yapıyorlar. Bazıları, yıllardan beri ailelerde veya toplumda izlenmiş olabilecek kültür ya da geleneklerin bir parçası olarak meditasyon yapmaktadır. Bazıları odağı arttırmak, sağlığı iyileştirmek için meditasyon yapmaktadır. Meditasyon, sağlığın korunmasında ve aynı zamanda birçok sağlık rahatsızlığının riskinin azaltılmasında faydalı olmuştur.

Meditasyon Türleri

Din konseptinden alındığında, ibadet boncuklarının veya belirli bir dine kutsal kabul edilen başka bir maddenin kullanımını içerebilir. Meditasyon, ayakta dururken, otururken veya Budistler arasında yaygın olan aktif şekilde uygulanabilir. Fiziksel uygunluk, Yoga gibi diğer egzersizlerle birlikte kullanımını içerir. Bu sürecin, duygusal durumun çeşitli biçimlerini üretebileceği ya da merhamet, öfke ve nefret gibi çevredeki çeşitli olaylara verilen bir zihinsel refleksin gelişimini alternatif olarak teşvik ettiği düşünülmektedir. Meditasyon, saf ve kontrollü farkındalık gerçekleşene kadar içsel farkındalığı içselleştirmeye yardımcı olan sakinleştirici ve hafifletici bir sonuca sahiptir.

Meditasyon yapmanın önemli bir avantajı, güvenli olması ve şimdiye kadar onunla ilişkili herhangi bir yaralanma olmamasıdır. Bir kişi meditasyon için herhangi bir ekipman gerektirmez; Gerekli olan her şey yeterli alan. Bu nedenle doktorlar bu uygulamayı stresle ilgili durumlardan muzdarip hastalara tavsiye etmektedir.

Doktorların, sağlık uzmanlarının ve yoga ve meditasyon öğretmenlerinin gözetimi altında uygulanabilir. Bir kişi de kendi kendini yönetebilir ve pratik yapabilir; ancak önce tekniğin öğretmenler veya doktorların rehberliği altında öğrenilmesi ve daha sonra kendi kendiliğinden uygulanması önerilir. Meditasyonun doğru tekniklerini öğreten Zen meditasyonu, Tibet meditasyonu, Transandantal Meditasyon, tai chi ve dövüş sanatları gibi çeşitli meditasyon veya sanat okulları vardır.

Her gün on beş ile yirmi dakikalık meditasyon iyidir ve bedeni, zihni ve ruhu rahatlatmaya yardımcı olur. Meditasyonun çeşitli sağlık yararlarını ve günlük yaşamdaki etkisini araştırmak için çalışmalar yapılmıştır.

Meditasyon türlerinde yaygın olarak bulunan birkaç şey şunlardır:

Konum : Rahatsız edilmeyi en aza indirmeye yardımcı olduğu için meditasyon için sessiz bir yer tercih edilir.

Vücut duruşu : Meditasyon tipine bağlı olarak pozisyona karar verilir. Bir yerde oturmak, ayakta durmak ya da uzanmak olabilir.

Odak : Farklı meditasyon türleri odaklanmak için farklı şeyler kullanır. Biri meditasyon yaparken bir mantraya veya nesneye veya nefes hissine odaklanabilir.

Açık tutum : Meditasyon yaparken dikkati dağıtan düşünceler devam edebilir. Meditatörün odaklanmayı denemesi ve kaybetmemesi önemlidir. Kişi sadece düşünceleri gözlemleyebilir ve dikkati odak noktasına geri çekebilir. Bu biraz zaman alabilir, ancak düzenli uygulama ile dikkati dağıtan düşüncelerden etkilenmemek mümkündür.

Meditasyonun Sağlık Faydaları

Stres : Günlük on dakika meditasyon seansı ile başlayarak stres düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Pek çok insan, özellikle modern toplumda var olan yaşam tarzı ve zorluklardan dolayı bu durumdan muzdariptir. Kişinin içinde bulunduğu stres düzeyini, ihtiyati tedbirler olmadan, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek ileri aşamalara kaymanın mümkün olduğunu fark etmek kolay olmayabilir. Bu duruma iyi bir çözüm, meditasyon yoluyla kolayca elde edilen rahatlamadır. Araştırmacıların bulunması, transendental meditasyonun genç yetişkinler arasında psikolojik sıkıntı ve hipertansiyon riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Kan basıncı : Meditasyon ayrıca kan basıncı düzeylerini yönetmek için de faydalıdır. Araştırma, transendental meditasyon uygulamasının, yüksek hipertansiyon veya psikolojik stres riskiyle karşı karşıya kalanların kan basıncını azaltmada yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Uykusuzluk : Uyku eksikliği yorgunluk ve iştahsızlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Uykusuzluktan mustarip kişiler uykuda yardımcı olmak için uyku haplarına güvenirler. Bazıları düzenli bir uyku düzenine yapışmayı denedi, ama yine de durum devam ediyor. Meditasyonun uyku düzenleri üzerindeki etkisini test etmek için çalışmalar yapılmış ve sonuçlar, dikkatle meditasyon uygulamasının normal semptomlarla ve kronik uykusuzluğun uyanma sonuçlarıyla çalışmanın geliştirilmesinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Akut solunum yolu enfeksiyonu (ARI) : Meditasyonun sağlığa yararları arasında akut solunum yolu enfeksiyonları riski azalır. Virüs ve grip kaynaklı ARI, birçok kişiyi etkileyen yaygın hastalıklardan biridir. İyi sağlık ve bağışıklık sistemi vücudu ARI’den koruyabilir. Egzersiz ve meditasyon yararlı olduğu kanıtlanmış aktivitelerden bazılarıdır. Araştırma, düzenli meditasyonun ARI hastalığını azaltmada yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) : Farkındalık meditasyon eğitimi, sağlığın korunmasında ve irritabl bağırsak sendromundan rahatlamada yardımcı olur. IBS’li kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, IBS’nin şiddetinin azaltılmasında etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Anksiyete : Meditasyon anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Bir araştırmanın bulguları meditasyonun anksiyeteyi, tansiyonu düşürdüğünü ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ağrı toleransı : Meditasyon ağrı toleransını artırmak için bir terapi olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, meditasyon sonrası insanların ağrı toleransında bir artış olduğunu ve deneklerin sağladığı ağrı derecelerinin de önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

Cinsel uyarılma bozukluğu : Cinsel uyarılma bozukluğu olan kadınları tedavi etmek için meditasyonun dahil edilmesi seks terapisinde etkilidir. 2008 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçları cinsel sıkıntı ve cinsel istekte önemli bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Ayrıca cinsel istismar öyküsü olan kadınların depresyon puanlarında iyileşme eğilimi göstermiştir.

Kilo kaybı : Şimdiye kadar duygusal beslenme, hem yetişkinlerde hem de gençlerde obezite vakalarının artmasına büyük ölçüde katkıda bulunan faktörlerden biridir. Bu tür bir yeme bozukluğu, bir kişiyi aç olmadığında bile büyük miktarlarda yiyecek tüketmeye itmektedir. Esas olarak yönetilemez stres, endişe, can sıkıntısı ve üzüntüden kaynaklanır. Meditasyonun dahil edilmesi, kilo kaybını kontrol etmede ve kötü yeme alışkanlığıyla ilişkili durumların kontrolünde yardımcı olur. Doğrudan yutulan kısımların kontrolü, genel vücut ağırlığında azalmaya dönüşür.

Zekayı Artırma : Meditasyon zihnin uyanıklığını geliştirir ve teşvik eder ve bu, yüksek veya uygun bir yüzdelik olarak kabul edilen zeka seviyesine geldiğinde çok önemlidir. Bir kişinin IQ’sunu düzenli meditasyon gibi iyileştirmenin farklı yolları vardır. Meditasyon, bilişsel işlevlerin iyileştirilmesine ve psikolojik stres yanıtlarının azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca unutkanlık oranını azaltmaya yardımcı olur.

Kronik yorgunluk sendromu (CFS) : CFS, sinir sistemi veya insan herpes virüsünün iltihabına bağlı olarak ortaya çıkabilecek şiddetli yorgunluğu ifade eder. Meditasyon ayrıca ağrıyı azaltmada ve anksiyete ve depresyon tedavisinde de yararlı olabilir.

Sonuç

Meditasyonun sağlık yararlarını gösteren bir dizi çalışma vardır. Meditasyon süreci rehberlik yapan bazı eğitim seviyelerini içerir. Birçok sonuç vardır. Yukarıdaki sonuçlara ancak bir uzmandan bu uygulamanın doğru bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenerek ulaşılabilir. Farklı çeşitlilikte meditasyonlarda ustalaşmış olanların bulunması, özellikle internetin varlığıyla artık zor bir görev değildir. Meditasyon sürecinin nasıl başlayacağı konusunda ücretsiz / ücretli dersler sunan çeşitli bilgi kaynakları vardır. Alternatif olarak, bir antrenörün nerede bulunabileceği hakkında bilgi edinmek için uzun bir süre meditasyon pratiğine gidenlerden bilgi alınabilir. Sağlıklı kalmak çok önemlidir ve bu meditasyon yoluyla mümkündür.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0