Meditasyon Nasıl Yapılır: Meditasyon Teknikleri ve Faydaları

Meditasyon Nasıl Yapılır: Meditasyon Teknikleri ve Faydaları

Modern yaşamın yoğun tempo ve talepleri ile, birçok insan stresli ve aşırı çalıştı. Çoğu zaman, her şeyin yapılması için gün içinde yeterli zamanın ol

Meditasyon Sağlığınızı Nasıl Geliştirir (Birinci Bölüm)
Meditasyon için zamanınız yok mu? Mindfulness Sürüş Meditasyonunu Deneyin
Yeni Başlayanlar İçin Nasıl Meditasyon Yapılır?

Modern yaşamın yoğun tempo ve talepleri ile, birçok insan stresli ve aşırı çalıştı. Çoğu zaman, her şeyin yapılması için gün içinde yeterli zamanın olmadığı gibi hisseder. Stres ve yorgunluğumuz bizi mutsuz, sabırsız ve hüsrana uğratıyor. Sağlığımızı bile etkileyebilir. Çoğunlukla çok meşgulüz, durup meditasyon yapmak için zamanımız olmadığını hissediyorum! Ancak meditasyon aslında zihninizi daha sakin ve daha odaklanmış hale getirerek size daha fazla zaman verir. Burada meditasyon konusunda birkaç basit adımı ele alacağız . Basit on ya da onbeş dakikalık nefes meditasyonu, stresinizi aşmanıza ve iç huzur ve dengeyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Meditasyon yapmayı öğrenmek de kendi aklımızı anlamamıza yardımcı olabilir. Zihnimizi negatifden pozitiflere, rahatsızlıktan barışçıllara, mutsuzdan mutlulara, nasıl meditasyon yapacağımızı ve dönüştürdüğümüzü öğrenebiliriz. Negatif zihinlerin üstesinden gelmek ve yapıcı düşünceler geliştirmek, Budist geleneğinde bulunan dönüştürücü meditasyonların amacıdır. Bu sadece meditasyonda otururken değil, gün boyunca tadını çıkarabileceğiniz derin bir ruhsal uygulamadır.

  1. Oturun. Bir meditasyon minderinde bağdaşık olarak oturun ya da sandalyenin arkasına yaslanmadan ayaklarınızı yere yaslanıp düz bir sandalyede tercih edin.
  2. Oturma postürünü bul. Ellerinizi avuç içlerinizi kalçalarınıza yerleştirin ve dik bir duruşla dik duruşa oturun. Gözleriniz açıkken, önünüzde yaklaşık altı metre hafifçe aşağı bakarken bakışlarınızın rahatça dinlenmesini sağlayın.
  3. Dikkat ve nefesini takip et. Ortamınızı fark ederken, dikkatinizi hafifçe solukluğunuza yerleştirin. Her nefeste olun, hava ağzınızdan ve burun deliklerinden dışarı çıktıkça ve etrafınızdaki boşluğa karıştıkça. Her nefesin sonunda, bir sonraki nefes nefese doğal olarak başlayana kadar dinlenin. Daha odaklı bir meditasyon için, hem solukları hem de nefesleri takip edebilirsiniz.
  4. Ortaya çıkan düşünceleri ve duyguları not edin. Bir düşüncenin, hissin veya algının dikkatinizi nefesten uzaklaştırdığını fark ettiğinizde, kendinize “düşünün” deyin ve nefesi izlemeye geri dönün. Bu olduğunda kendini yargılamaya gerek yok; Sadece nazikçe not edin ve nefes ve duruşunuza katılın.
  5. Ayrılan zamandan sonra, meditasyon uygulama döneminizi gözden geçirebilirsiniz. Ancak, yaşadığınız herhangi bir sakin, dikkati veya açıklığı hissetmenize gerek yok. Gününüzün geri kalanı boyunca bunların mevcut kalmasına bilinçli olarak izin verilip verilemeyeceğine bakın.

Meditasyonun nasıl yapılacağına dair bu adımları takiben sağlığınıza ve sağlığınıza fayda sağlayabilirsiniz. Meditasyonun faydaları günlük olarak uygulandığında en fazladır. İdeal olarak, meditasyon sabahın ilk günü, öğleden sonra, tercihen akşam yemeğinden önce, günün sonunda yükselir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0