Meditasyon Kaygıya Nasıl Yardım Edebilir?

Meditasyon Kaygıya Nasıl Yardım Edebilir?

Korku, gerçek bir tehditle karşılaşmadığınız ve savaşma veya kaçma gereği duymadığınız sürece olumsuz bir duygudur. Ve korkunun yararı, günlük hayatta

Meditasyon Nasıl Yapılır: Meditasyon Teknikleri ve Faydaları
Yeni Başlayanlar İçin Nasıl Meditasyon Yapılır?
Meditasyon için zamanınız yok mu? Mindfulness Sürüş Meditasyonunu Deneyin

Korku, gerçek bir tehditle karşılaşmadığınız ve savaşma veya kaçma gereği duymadığınız sürece olumsuz bir duygudur. Ve korkunun yararı, günlük hayatta, özellikle de kaygı biçiminde minimaldir. Stresli olaylar hemen hemen herkesin içinde kısa süreli kaygı yaratabilir, bu da olaydan sonra ortadan kaybolur. Fakat Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu (GAD) olan tahmini 6.8 milyon Amerikalı için kaygı, kapatamadığı kronik bir durumdur. Hepimiz kabul ettiğimiz insanları “doğuştan endişeler” olarak tanıyoruz, ama onların gerçekliği, bu başlıktan çok daha zayıflatıcı. Kronik kaygı durumunda olmak günlük aktivitelerini ciddi şekilde sınırlayabilir.

Muhtemelen endişeleniyorsan çoktan biliyorsun. Aslında, kronik anksiyeteniz varsa, en küçük şey bile onu tetikleyebilir. Mali, aile, sağlığınız ve işte neler olduğu hakkında kendinizi korkutucu düşüncelerle buluyorsunuz. Bazı günlerde kapakların altına saklamayı tercih edersin.

Neden endişelisin

Gerçekleştirilmesi gereken ilk şey, gerçekliğin aslında sizi endişelendiren şey değil, ama her şeyi anksiyete ile yanıtlamanızı sağlayan sabit zihin alışkanlığınızdır. İkincisi, endişe cevabına mantıklı bir şekilde bakmalı ve endişeli hissederek onu geliştirmediğinizi kabul etmelisiniz. Bu durumun, baskı yapıcı olmayanlar için açık olduğu görülüyor, ama içeride bir yerlerde, birçok “doğuştan endişe verici”, başkalarının göründüğü durumlara baktıklarına inanıyor, tıpkı evi kilitleyip gaz sobasını kapatmayı hatırladıkları gibi. Herhangi bir tetikleyici endişeyi kışkırtabilir, bu yüzden soru bunun olmasını önlemektir.

Aldığı Geçişler

Zihin-beden bağlantısından dolayı, anksiyetenin fiziksel tarafını da düşünmelisiniz . Endişeyi kabul edilebilir bir özellik olarak kabul etmiş olsanız bile, uykusuzluk, kolay nişanlanma, yorgunluk, sinirlilik, kas gerginliği, baş ağrıları, gevşememe, titreme, seğirme, nefes nefese hissetme ve çeşitli mide şeklinde bir fiyat yaratır. ve sindirim problemleri. Eğer bunlar size kötü bir şey geldikten sonra altı aydan fazla sürerse, GAD tanısı uygun olabilir. Belirtileriniz yönetilebilir olsa bile, bu şekilde yaşamak zorunda değilsiniz. Hiçbir tehdit gözükmese bile bir alışkanlık haline gelmiş olan en kötüsünü öngörmek, iş, aile ve genel olarak dünyaya nasıl yaklaştığınızı çarpıtır.

Kronik kaygıya neyin sebep olduğu konusunda birçok teori var, fakat bunlar depresyon için açıklamalar kadar çeşitlidir. Düşüncelerinizi nasıl azaltacağınızı ve endişelerinizin normal bir ruh haliyle değiştirileceğini düşünmek daha faydalıdır. Standart tıbbi tavsiye, bir terapistle konuşarak ilacı (genellikle bir çeşit sakinleştirici) almaktır. Ancak, kendi kendine bakım, meditasyon, diyet, uyku, masaj ve kendi başınıza yapabileceğiniz egzersiz gibi diğer araçlara sahiptir.

Meditasyon

Kaygının bir yönü, gitmeyecek olan yarış düşünceleridir. Meditasyon, aşırı aktif zihni sakinleştirerek sorunun bu kısmına yardımcı olur. Korku veren düşüncelerinize alışmak yerine, her zihinsel eylem arasında var olan sessizlikle tanımlamaya başlayabilirsiniz. Düzenli uygulama sayesinde, sadece sizin düşünceleriniz ve hisleriniz olmadığınızı hissedersiniz. Kendi varlığınızda dinlenmek için kendinizi bunlardan ayırabilirsiniz. Bu, merkezlenmiş olmayı gerektirir ve eğer bir düşünce veya dışarıdan tetikleyici sizi merkezinizden dışarı çıkarırsa, meditasyon uygulamanız tekrar oraya geri dönmenizi sağlar.

Kendinizi merkezleyebilmeniz, birisinin neye benzediğini ve neye benzediğini anladıktan sonra, herkesin öğrenebileceği bir beceridir. Endişeli insanlar genellikle çeşitli nedenlerle meditasyondan uzaklaşırlar. “Meditasyon yapamam”, meditasyon yapmaya çalışırken hala oturmak veya çok fazla düşünceye sahip olmak için çok huzursuz hissetmek için kullanılan bir koddur. Bir hasta öğretmeni ile bu itirazlar üstesinden gelinebilir. İlk seanslar kısa olsa ve yönlendirilmeli olsa bile, herkes meditasyon yapabilir. Bazı endişeli insanlar için baş edebilecekleri tek yol olan sakinleştiriciler üzerinde olmak, meditasyon için bir engel değildir.

Çok sayıda bilimsel çalışma, anksiyeteyi tedavi etmek için meditasyonun etkili olduğunu bulmuştur. Psikoloji Bülteni’nde yayınlanan bir çalışma, 163 farklı çalışmanın bulgularını birleştirdi. Genel sonuç, dikkatlilik ya da meditasyon uygulamalarının, olumsuz kişilik özellikleri, kaygı ve stres gibi alanlarda önemli bir iyileşme ile faydalı sonuçlar ürettiği şeklindeydi. Bir başka çalışmada, kanser hastalarından sosyal anksiyete bozukluğu olanlara kadar geniş bir kaygı üzerinde durulmuş ve etkili bir yönetim aracı olmaya dikkat edilmiştir.

Araştırmacılar toplamda 1.140 katılımcıyı kapsayan 39 çalışmayı incelediler ve farkındalıktan kaynaklanan kaygı azaltıcı faydaların bu kadar geniş bir yelpazedeki koşullardan yararlanabileceğini keşfettiler çünkü birileri dikkati öğrenirken zor ve stresli durumlarla nasıl çalışacaklarını öğreniyorlar.

Tüm zihinsel aktivitenin beyinde fiziksel bir korelasyona sahip olması ve bu durumun kaygı ile ilişkili olarak çalışıldığı görülmüştür. Kronik baskılayıcılar genellikle, amigdalada, beyinde korku dahil olmak üzere duyguların düzenlenmesiyle ilişkili alandaki artan reaktivite gösterir. Stanford Üniversitesi’ndeki nörobilimciler, sekiz hafta boyunca farkındalık meditasyonu yapan kişilerin bu alandaki reaktivitesini daha fazla azaltabildiğini buldular. Harvard’ın diğer araştırmacıları, beynin bu korku-tetikleyici kısmındaki dikkatin fiziksel olarak nöron sayısını azaltabildiğini buldu.

İşte tüm bu bilgiden yararlanmak için üç basit, pratik yol:

  1. Düzenli meditasyon , beyninizin eski endişe olukları dışında yeni yollar geliştirmesine izin verir. Akıl, endişeli düşünceler tarafından gölgelenmeden kendini deneyimlemeye başlar.
  2. Egzersiz vücudu aktif bir duruma sokar. Yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz, anaerobikten daha etkilidir ve 12 ila 15 haftalık bir program, kısa bir rutinden daha iyidir.
  3. Katkı maddeleri içermeyen doğal organik yiyeceklerden oluşan bir diyet, rafine şekerden kaçınmanın yanı sıra, metabolizmayı da ortadan kaldırır. Yemekler düzenli ve tatmin edici olmalıdır.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0