Neden Doğa ile Yeniden Bağlanmalıyız

Neden Doğa ile Yeniden Bağlanmalıyız

“İç mekanlarda daha iyi oynamayı seviyorum, çünkü tüm elektrik prizlerinin olduğu yer burası” dedi . Woods'daki Son Çocuktaki genç bir çocuk : Çocukla

Numeroloji Nedir?
Ruhsal Bir Okuma, Hayatın Yolunda Nasıl Gezinebilmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?
Mutlu Dünya Günü!

“İç mekanlarda daha iyi oynamayı seviyorum, çünkü tüm elektrik prizlerinin olduğu yer burası” dedi . Woods’daki Son Çocuktaki genç bir çocuk : Çocuklarımızı Doğa Kusur Bozukluğundan Koruma. Richard Louv kitabı dan ne kadar bağlantısız çocukların inceleyerek 2005 yılında çıktığından beri Ama doğa , hem çocuklar ve yetişkinler sadece dijital araçlardan ve teknoloji hakkında daha bağımlısı aldık. Sorun şu ki, elektronik dünyada daha fazla zaman harcadıkça, doğal olana daha az harcıyoruz. Doğayla olan bağlantımızı kaybedersek, gezegenimiz için ne anlama gelebilir?

Pew İnternet Proje Raporuna göre 2009 itibariyle gençlerin% 93’ü ve yetişkinlerin% 77’si çevrimiçi durumda. 8 ila 18 yaş arasındaki çocuklar günde ortalama 7,5 saat, haftada 7 gün, bilgisayarlara, televizyona, video oyunlarına, müziklere, cep telefonlarına vb. Bir internet güvenlik şirketi araştırması, daha çok küçük çocukların bir bilgisayar oyunu oynayabildiğini ve bir web tarayıcısını yüzerek veya bisiklete binerek açabileceğini ortaya koydu. Bu arada ABD milli parklarına yapılan ziyaretlerde istikrarlı bir düşüş yaşanmış ve doğa yürüyüşü, kampçılık, balıkçılık ve avcılık gibi aktivitelerde bir düşüş yaşanmıştır.

Bugün birçok çocuk ve yetişkin, Richard Louv’un “doğa-açıklığı bozukluğu” olarak adlandırdığı şeyden muzdariptir – etrafımızdaki yaşamda anlam kazanma ve azalan farkındalık. Çocuklar artık doğada özgürce oynama, ormanları keşfetme veya bir akıntıya dalma imkânına sahip değildir ve erişilebilir olan daha az doğal alan vardır. Çocuk vakti yapılandırılmış, ebeveynleri yabancı tehlike, böcek kaynaklı hastalıklar ve mikroplar hakkında endişelenen hayatları daha korumalı. Ve okullar giderek artan bir şekilde girintiye ve gezilere gidiyor.

Doğa tanımımızın daha geniş olması gerekiyor. Doğanın “dışarıda” olduğu düşüncesinden uzaklaşmalıyız, bu da ziyarete gitmek zorunda olduğun bir şey ve şehirlerdeki doğanın rolünü yeniden düşünmek zorunda kalıyor, Louv’un yetişkinlerle ilgili yeni kitabı hakkındaki bir röportajda The Nature Principal: Human’ı canlandırıyor. Restorasyon Ve Doğa Açığı Bozukluğunun Sonu. Şu anda şehirlerde yaşayan dünya nüfusunun yarısından fazlası ile, doğada anlamlı deneyimlerin sonu ya da yeni şehir türleri ve doğanın yeni bir tanımının başlangıcı ile karşı karşıyayız. Louv’a göre, koruma artık yeterli değil – aynı zamanda çiftliklerimiz ve çiftliklerimizde, şehirlerimizde, mahallelerde, ticari binalarda, bahçelerimizde ve çatılardaki doğal yaşam alanlarını, tüm canlıların, insanlar, ihtiyaç var.Ancak araştırmalar, insan sağlığı, zeka ve doğa arasında önemli pozitif korelasyonlar olduğunu göstermektedir. Çalışmalar, çocukların daha sağlıklı, mutlu ve belki de daha doğası gereği daha akıllı ve daha yaratıcı olduklarını ortaya koymaktadır. Doğanın dikkat eksikliği bozukluğu, astım ve obezite olan çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır ve doğada var olmak stresleri hafifletir ve fiziksel sağlığı geliştirir. Doğayı tasarımlarına dahil eden alanlarda çalışan yetişkinler daha üretken, sağlıklı ve yaratıcıdır; ve pencerelerinden doğa manzaralı hastane hastaları daha hızlı iyileşir.

Ünlü biyolog EO Wilson, doğası için doğuştan gelen bir yakınlıkla, biyofili dediği bir hipotezle sıkı bağlandığımıza inanıyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar ilk yıllarında bu biyofili araştırma ve geliştirme fırsatına sahip değillerse, doğaya karşı olan biyofobi, yerini alabiliyor. Biyofobi, doğada olma korkusundan, insan yapımı ve yönetilmeyen şeylere karşı, doğanın tek kullanımlık bir kaynaktan başka bir şey olmadığı yönündeki bir tutuma kadar uzanabilir.

Çevremizi ve biyoçeşitliliğimizi korumak istiyorsak, doğayla yeniden bağlantı kurma fırsatları yaratmak hem çocuklar hem de yetişkinler için çok önemlidir. Takılmadan daha fazla zaman harcamalıyız ve doğanın hayatlarımızı dengelemesine izin vermenin yollarını bulmalıyız.

Ülkede veya şehirde, evde, iş yerinde, okullarda ve mahallelerde, her gün doğa için küçük açıklıklar bulun. Arka bahçenizdeki bitki türlerini bir araya getirin ve bir kısmını vahşi bırakın, balık tutmaya ve yürüyüş yapmaya, bir kuş besleyici inşa etmeye veya kuş gözlemciliğine gidin, parkta yürüyün, bisiklete binin, bir topluluk bahçesi kurun, piknik yapın ya da açık havada egzersiz yapın .

 

Çocuklar ve Doğa Ağı, çocukları doğa ile yeniden eğitmek için eğitim, kentsel tasarım, mimarlık, koruma, halk sağlığı ve diğer pek çok disiplinden oluşanları desteklemektedir. Web sitesi, öğretmenler ve aileler, etkinlikler ve etkinlikler için doğaya dayalı fikirler ve araçlar ile bölgesel programlar için zengin bir kaynaktır.

Başkan Obama, doğayla yeniden bağlantı kurmanın önemini kabul ediyor. Nisan 2010’da, “kalıcı koruma çözümlerinin Amerikan halkından yükselmesi gerektiği” fikrine dayanarak, Amerika’nın Great Outdoors Initiative’i korumayı ve rekreasyonu teşvik etmek için başlattı. Şubat ayında yayınlanan Amerika’nın Great Outdoors Raporu, koruma işlerini geliştirmek için hedefler koydu. ve 21. Yüzyıl Koruma Hizmet Kolordusu gibi hizmet fırsatları ve çocukların doğa ile yeniden bağlantı kurmasına ve gençleri korumaya dahil etmelerine yardımcı olan programları destekliyor. Girişim aynı zamanda arazi ve su korumayı güçlendirmeyi, büyük kentsel parklar kurmayı ve doğal alanları korumayı amaçlamaktadır.

“Sonunda, biyoçeşitlilik ve ekosistemlerin kaderi politik seçimlere ve bireysel seçimlere dayanıyor…” diye yazdı, Doğa Koruma Kurumu’nun baş bilimcisi Peter Kareiva. “İnsanlar doğayı asla yaşamadıkları ve doğanın sağladığı hizmetlerin ihmal edilebilir bir anlayışa sahip olmaması durumunda, insanların sürdürülebilir bir gelecek seçmeleri mümkün değildir.” Gerçekten de, çevreci ve muhafazakarların çoğu, doğaları ile gelecek beklentilerini şekillendiren çocuklar olarak derin deneyimlere sahipti.

Gelecek neslin de doğa ile anlamlı karşılaşmalara sahip olma fırsatına sahip olduğundan emin olmalıyız, çünkü eğer yaşamadıkları takdirde doğaları sevmek için büyüyemezler. Çocuklar doğa sevgisini kaybederse, geleceğin çevre sorumlusu kim olacak?

Richard Louv, “Çevremizdeki doğayı yok etmeye devam edersek, doğal dünyanın bizim durumumuza ve sağlığımıza olan yararları, ilgisiz olacaktır. Fakat bu yıkım, doğaya insanın yeniden bağlanması olmadan sağlanır. ”

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0