Mutlu Dünya Günü!

Mutlu Dünya Günü!

Yaklaşık 50 yıldır, 22 Nisan, çevre için destek göstermek için bir gündü. Bu haftasonu bir şekilde Doğa Ana'yı kutlamayı planladığınızdan şüpheleniyor

İnsan ve Hayvan Bağlantısı
Ruhsal Anksiyete ve Ruhsal Hediyelerin Diğer İşaretleri
Meditasyon Sağlığınızı Nasıl Geliştirir (Birinci Bölüm)

Yaklaşık 50 yıldır, 22 Nisan, çevre için destek göstermek için bir gündü. Bu haftasonu bir şekilde Doğa Ana’yı kutlamayı planladığınızdan şüpheleniyorum – en başından beri, enerjiyi daha verimli bir şekilde otomatikleştirmenize ve kullanmanıza yardımcı olan Applet’ler çok popüler olmuştur.

Her yıl, Dünya Günü – 22 Nisan – 1970’de modern çevre hareketinin doğum yıldönümünü kutlar.

1970 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki karşı-kültürün yüksekliği, son Beatles albümü Jimi Hendrix’in ve Simon & Garfunkel’in “Aşırı Suüstü Köprüsü” nin ölümüne neden oldu. Vietnam ve savaşta ülke çapında savaş, ezici bir şekilde karşı çıktı.

O dönemde Amerikalılar, büyük V8 sedanları aracılığıyla kurşunlu gazı kıstırıyorlardı. Sanayi, duman ve çamurdan ötürü hukuki sonuçlardan ya da kötü baskıdan korkmamaya başladı. Hava kirliliği yaygın olarak refah kokusu olarak kabul edildi. “Çevre”, yazım arılarında, akşam haberlerinden daha sık ortaya çıkan bir kelimeydi.

Ana akım Amerika büyük ölçüde çevresel kaygılardan habersiz kalmasına rağmen, sahne 1962 yılında Rachel Carson’un New York Times en çok satan Silent Spring’inin yayınlanmasıyla değişime uğramıştı . Kitap, 24 ülkede 500.000’den fazla kopya satan bir su anı oluşturdu. Canlı organizmalar, çevre ve kirlilik ile halk sağlığı arasındaki bağlantılar hakkında halkı bilinçlendirmek ve endişelerini artırmak.

1970 Dünya Günü, savaş karşıtı protesto hareketinin enerjisini yönlendiren ve çevre konusundaki endişeleri ön sayfada tutan, ortaya çıkan bilince ses verdi.

Fikir

Ulusal bir gün için çevreye odaklanma fikri, Santa Barbara, Kaliforniya’daki 1969 büyük petrol sızıntısının yıkımlarına tanık olduktan sonra, Dünya Günü kurucusu Gaylord Nelson, ardından Wisconsin’den bir ABD Senatörü’ne geldi. Öğrencinin savaş karşıtı hareketinden esinlenerek, o enerjiyi hava ve su kirliliği ile ilgili olarak ortaya çıkan bir kamu bilinci ile aşılayabiliyorsa, bunun çevresel korumayı ulusal politik gündeme zorlayacağını fark etti. Senatör Nelson, ulusal medyaya “çevreye ulusal öğretme” fikrini açıkladı; muhafazakar bir Cumhuriyetçi Kongre Üyesi olan Pete McCloskey’i eş-başkan olarak görevlendirmeye ikna etti; ve Harvard’dan ulusal koordinatör olarak görevlendirilen Denis Hayes. Hayes, arazideki etkinlikleri tanıtmak için 85 kişilik bir ulusal personel kurdu. Bahar Tatili ve Final Sınavları arasında kalan 22 Nisan,

22 Nisan 1970’te, 20 milyon Amerikalı, kıyıdan kıyıya büyük rallilere doğru, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ortam sergilemek için sokaklara, parklara ve oditoryumlara katıldı. Binlerce üniversite ve üniversite, çevrenin bozulmasına karşı protesto gösterisi düzenledi. Petrol sızıntılarına karşı mücadele eden gruplar, fabrikaları kirleten fabrikalar ve elektrik santralleri, ham kanalizasyon, zehirli çöplükler, böcek ilaçları, otobanlar, vahşi yaşam kaybı ve yaban hayatının yok olması aniden ortak değerler paylaştılar.

1970 Dünya Günü, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, zengin ve fakir, şehirli çekiciler ve çiftçiler, krallar ve emek liderlerinden destek alarak nadir bir siyasi uyum sağladı. Bu yılın sonunda, ilk Dünya Günü, Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı’nın oluşturulmasına ve Temiz Hava, Temiz Su ve Nesli Tükenen Türler Kanununun geçişine yol açmıştı. Gaylord, “Bu bir kumartı” diye hatırladı “ama işe yaradı”.

1990’a gelindiğinde, bir grup çevre lideri Denis Hayes’den başka bir büyük kampanya düzenlemesini istedi. Bu kez Dünya Günü küreselleşti, 141 ülkede 200 milyon insanı harekete geçirdi ve çevre sorunlarını dünya sahnesine taşıdı. Dünya Günü 1990, dünya çapında geri dönüşüm çabalarına büyük bir destek verdi ve Rio de Janeiro’daki 1992 Birleşmiş Milletler Dünya Zirvesi’nin önünü açtı. Ayrıca, Başkan Bill Clinton’a, Dünya Günü’nün kurucusu olduğu rolüyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sivillere verilen en büyük onur olan Senator Nelson’ın Başkanlık Özgürlük Madalyası (1995) ‘nı vermesini istedi.

Dünya Günü Bugün

Binyıl yaklaşırken, Hayes başka bir kampanyaya öncülük etmeyi kabul etti, bu sefer küresel ısınmaya ve temiz enerji için bir itmeye odaklandı. Yüzyıllık milyonlarca insana ulaşan 184 ülkedeki 5.000 çevre grubuyla, Dünya Günü, Dünya Günü 1990’ın Dünya Günü’nün 1990 yılındaki uluslararası taban hareketliliğiyle büyük bir görüntüyü bir araya getirdi. İnternet aktivistleri organize etmekle birlikte, aynı zamanda Gabon, Afrika’da köyden köye giden bir davul zincirine de sahipti. İlk Değişiklik Rallisi için Washington DC’deki Ulusal Alışveriş Merkezi’nde yüzbinlerce insan toplandı. Dünya Günü 2000 dünya liderlerine, dünyanın dört bir yanındaki vatandaşların küresel ısınma ve temiz enerji konusunda hızlı ve kararlı bir eylem istedikleri yüksek ve net mesajı gönderdi.

1970 gibi Dünya Günü 2010, çevre topluluğu için büyük bir meydan okuma zamanında geldi. İklim değişikliği inkarcıları, iyi finanse edilen petrol lobicileri, sinsi politikacılar, ilgisiz bir halk ve bölünmüş bir çevre topluluğunun tümü, eylemciliğe karşı eylemciliğe – katkıda bulundu. Bu zorluklara rağmen, Dünya Günü galip geldi ve Dünya Günü Ağı Dünya Günü’nü ilgili, güçlü bir odak noktası olarak yeniden kurdu. Dünya Günü Ağı, İklim Rallisi için Ulusal Alışveriş Merkezi’ne 250.000 insan getirdi, dünyanın en büyük çevresel hizmet projesini başlattı – “Bir Milyar Dolarlık Green®” – Kanopi Projesi’ne kadar geniş bir alana yayılmış ve 22.000 iş ortağı olan küresel bir ağaç dikme girişimini başlattı. Dünya Günü’nü gözlemleyen 192 ülke.

Dünya Günü, her yıl bir milyardan fazla insan tarafından kutlanan dünyanın en büyük laik gözetimi olarak mevcut statüsüne ve insan davranışlarını değiştiren ve politika değişikliklerini kışkırtan bir eylem günü haline gelmişti.

Günümüzde, temiz bir çevre için mücadele, her geçen gün daha da artmakta ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri artmaktadır. Sizi Dünya Gününün bir parçası olmaya davet ediyorum ve Dünya Günü kitabına daha birçok bölüm (mücadele ve zafer) yazmanıza yardım ediyorum.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0