Mütevazi, Nazik ve Sakin Olmak Hayatınızı Daha Kolaylaştıracak

Mütevazi, Nazik ve Sakin Olmak Hayatınızı Daha Kolaylaştıracak

Tüm hayatınızı duydunuz: Alçakgönüllü, kibar ve sakin olmak “yapılacak doğru şey” dir. Ama eğer bu sizi ikna etmek için yeterli değilse, şunu düşünün:

Numeroloji Nedir?
Titreşiminizi Yükseltmenin 9 Yöntemi
Din ve Maneviyat

Tüm hayatınızı duydunuz: Alçakgönüllü, kibar ve sakin olmak “yapılacak doğru şey” dir. Ama eğer bu sizi ikna etmek için yeterli değilse, şunu düşünün: alçakgönüllülük, nezaket ve dinginlik aslında Hayatta ilerleyin ve  Hayatınızı Kolaylaştırın .

Mütevazi Olmanın Faydaları

Hayatta ilerlemek için güven önemlidir. İş, ilişkilerde ve görüşmelerde daha iyi olmanıza yardımcı olur. Ancak, aşırı güven, gerçek bir pislik gibi görünmenizi sağlayabilir. Hepimiz, en güçlü, en zeki ve her şeyin en iyisi olduğunu düşünen bir insan olduğunu biliyoruz. Doğrusu, hepimiz o kişiyi bir dereceye kadar sevmiyoruz.

Dolayısıyla, güven şart olsa da, alçakgönüllü kalmanın da önemli olduğu (ikisi de düşündüğünüz kadar çelişkili değil). İmparatorun Yeni Giysilerinin masalını hatırlayın: Bir şey hakkında yanlış olmanızın ve daha önemlisi bunu başkalarına itiraf etmenin bir sakıncası yoktur. Bu, yalnızca fikrinize ve kararlarınıza değer vermediğinizi değil, aynı zamanda çevrenizdekilerin görüş ve kararlarına da değer verdiğinizi gösterir.

İnsanlar alçakgönüllülüğe iyi tepki verir, çünkü kendinizi kendileriyle aynı seviyeye getirdiğinizi gösterir. Ayrıca, başka faydaları da var. Psyblog kişisel ve profesyonel yaşamınızda ortaya çıkabilecek bu faydaların bir göz açma listesine sahiptir. İşte sadece birkaçı:

Ruhu sakinleştirin: Mütevazı insanlar, ölümleriyle ilgili endişeyle başa çıkabiliyorlar. Ölümlere karşı kendi kendini savunmak yerine, alçakgönüllü insanlar yaşamı ve nasıl yaşanması gerektiği konusunda yararlı bir bakış açısı sağlamayı tercih ederler. Her şey seninle ilgili olmadığında, düşünüp düşünmeyi kolaylaştırır.

Daha Yüksek Öz Denetim: Yüksek bir öz-denetimin olması, başarılı bir yaşamın anahtarıdır. Garip bir şekilde, belki de, çalışmalar, benlikle bir takıntının paradoksal olarak kendini kontrol altına alabileceğini buldu. Alçakgönüllülük, çünkü, kendilerine daha az önem verdikleri için, birçok durumda daha yüksek bir öz-denetim sergilerler. Belki de bu kısmen mütevazi insanların kendi sınırlarını bilme eğiliminde olmalarından kaynaklanmaktadır.

Daha Yararlı: Humble insanlar, ortalama olarak, kibirli veya egoist olan insanlardan daha yararlıdır. LaBouff ve ark. (2011), daha alçakgönüllü olan katılımcıların yardım sunma olasılıkları daha fazlaydı ve zamanlarının çoğunu ihtiyaç sahibi olanlara sunmuştu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, mütevazi insanların da daha cömert oldukları görülmüştür.

Tam yayın daha da fazla faydayı listeliyor ve bir göz atmaya değer.

Sonuncusu, “Daha Faydalı”, özellikle sizin için yararlı olabilir. Gitmek istediğimiz yere ulaşmak için genellikle yardıma ihtiyacımız var – ve bu yardımı almanın daha iyi bir yolu, zaten bize yardım ettiğimizden daha iyi bir yol? Ayrıca, çalışmalar alçakgönüllü olmanın genellikle daha iyi iş performansına yol açtığını göstermektedir. Bu yüzden içeriden biraz fazla güvende olsanız bile, alçakgönüllülük yapmak sizi gerçekten zorlayabilir.

Onları iyilikle öldür

Herkes Altın Kuralı biliyor, ama herkes kalbi almıyor. Nezaket, genellikle bir zayıflık işareti olarak gözden kaçırılır ve bir dereceye kadar, çok hoş olabileceği gibi bir şey olabilir. Ama biraz nezaket hala uzun bir yol kat edebilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir.

Yeni başlayanlar için, nazik olmak sizin için iyidir. İçinde olduğu gibi, biyolojik anlamda sizin için gerçekten sağlıklı. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, vücudun vagus siniri ile olumlu nezaket ve sosyal temas düşünceleriyle bağlantılı olabileceğini bulmuştur:

Vagus, kalp atış hızının nefesle ne kadar etkili bir şekilde değiştiğini düzenler ve genel olarak tonu ne kadar yüksek olursa, kalp hızı değişkenliği o kadar yüksek olur ve kardiyovasküler hastalık ve diğer majör katiller için risk o kadar düşüktür. Ayrıca glikoz seviyelerini ve bağışıklık tepkilerini düzenlemede de rol oynayabilir (…). Vagus, birbirimizle nasıl bağlandığımıza sıkı sıkıya bağlıdır – kulaklarımızı insan konuşmasına ayarlayan, göz temasını koordine eden ve duygusal ifadeleri düzenleyen sinirlere doğrudan bağlar.
Nazik olmak ayrıca sizi daha mutlu edebilir. Güzel olmak ve başkalarına yardım etmek iyi hissettirir ve fiziksel olarak sizi daha mutlu hissettirebilir. Bunun için bir kimyasal sebep var:

Bir kişi bir iyilik eylemi gerçekleştirdiğinde, beyin pozitif düşünce ile ilişkili dopamin üretir. İkincisi, beyin kendi doğal morfin ve eroin sürümlerine sahiptir: endorfinler gibi endojen opioidler. Bir kişinin iyilik eylemi yaptığı zaman, bu endojen opioidlerin üretimi sayesinde kimyasal düzeyde iyi hissettirdiği düşünülür.
Sadece bu değil, ama nezaket gösterdiğinizde, diğerleri sizi daha çok sevecek (şok edici!). Wharton’daki en genç tenörlü ve en yüksek profesör olan Adam Grant’e göre, vermenin sırrı vermektir. Grant, başarısını kibar olmaya ve gerektiğinde başkalarına yardım etmeye borçludur. Yani, iyi olmak sadece başkalarına yardımcı olmaz – size de yardımcı olabilir.

Lütfen Sakin Kalsın

Zorlu koşullarda kalan sakin olmak daha büyük bir zorluktur, ancak aynı derecede önemli. Stres, son tarihler ve sürprizler bize zihinsel ve duygusal olarak ulaşabilir. En güçlü insanlar bile, tahmin edilemezliğin yüce gücüne boyun eğebilir. Sakin kalmanın nasıl olacağına karar vermek, açık nedenlerle, hayatınızı çok daha keyifli hale getirir.

Stres bir katil, bunu biliyoruz. Kalp problemleri, depresyon ve hatta TSSB ile bağlantılıydı. Peki nasıl yönetiriz? Beyin Seçimi en zorlu durumları çok daha kolay yönetebilen bazı harika ipuçlarına sahiptir. Örneğin:

Kendinizi ayırın: Eğer durumdan ya da en iyisi olacak yerden fiziksel olarak uzaklaşırsanız, ama aynı zamanda zihinsel olarak kendinizden neler olup bittiğini kendiniz de atabilirsiniz.

Uzanma: Kendine bağımlı bir insanın ne kadar olduğu önemli değil, günün sonunda her zaman bir grup arkadaşın ve ailenin olması gerekir, sorunlarına geri dönebilirsin. Terapinin sadece onunla nasıl konuştuğunu hissedeceksiniz.

İsterseniz ağlayın: Cinsiyetinizden bağımsız olarak, ağlamak istiyorsanız, bırakınız. Ağlama, şişelenmiş hissi serbest bırakmaya ve zihni de temizlemeye yardımcı olur.

Tam gönderide daha fazla ipucu var ve okumaya değer.

Sakin kalmak sizi daha çekici kılacak ve başkalarının sizin kontrolünüzde olduğundan daha fazla kontrol altında olduğunuzu düşünmesini sağlayacaktır. Size gelen her şeyi kontrol edemezsiniz, ancak durumları nasıl ele aldığınızı, insanların size doğru yönelmesini sağlayacak şekilde kontrol edebilirsiniz.

Alçakgönüllülük, nezaket ve dinginliğin olumlu özellikler olduğu açıktır. Ancak, bu şeyleri sergilemek için daha fazla nedene ihtiyacınız varsa, sadece başkalarına yardımcı olmazlar – size yardımcı olurlar ve hayatınızı kolaylaştırırlar.

Elinizi nezaketine uzatın ve ona ihtiyaç duyanlara yardım teklif edin. Gitmek istediğin yere yardım etmek için elini geri uzatıyorlar. Öyleyse yanılıyorsun ve başkalarının bir şeyden daha iyi olabileceğine inanmanın bir yolunu bul. Sadece size tavsiyelerde bulunabilir veya belirli bir beceride nasıl daha iyi olabileceğinizi öğretebilirler. Ve ne olursa olsun, her zaman sakin olmaya çalışın ve derin sondan çıkmaya devam edin. Tanıdığın herkes seninle aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Yaşayan tek kişi olmadığınızı kabul ettiğinizde hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0